« Bir Üst Sayfaya Geri Dön

Hızlı Geçiş Sistemi Sorgulama

Araç & Sürüş7.10.2019 11:21:55

HGS Sorgulama

 

HGS yani “Hızlı Geçiş Sistemi” nedir, nasıl kullanılır, borç, bakiye ve ceza sorguları nasıl yapılır gibi sürücülerin merak ettikleri pek çok sorunun cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

 

HGS nedir?

 

Hızlı Geçiş Sistemi, araçların köprü ve otoyol geçişlerinde ödemeleri gereken ücreti gişe olmaksızın ödemesini sağlayan bir sistemdir. Karayolları Genel Müdürlüğü ve PTT iştiraki ile 2012 yılının Eylül ayında kurulmuş bu sistem; araç trafiğini, sıkışıklığı ve zaman kaybını önlemek amacıyla hizmete sunulmuştur.

 

KGS (Kartlı Geçiş Sistemi) kaldırıldıktan sonra yerine getirilen HGS, KGS’de yaşanan sorunların çözümünü sağlamak amacıyla iyileştirmelerle hizmete konmuştur. Hedefi, Kartlı Geçiş Sistemi’ndeki duraklama, sıkışıklık ve vakit kaybı gibi istenmeyen durumların tamamının önüne geçmektir.

 

HGS kartı nedir, nasıl alınır?

 

Sistem, araçların ön camına yapıştırılan bir akıllı çip sayesinde çalışır. Bu çipin içinde aracın bütün bilgileri yer alır. Geçiş noktalarındaki alıcılar bu karttaki bilgiyi okuyarak sürücülerin zaman kaybetmeden geçiş yapmasını sağlar. Bütün araç sahipleri için köprü ve otoyol geçişlerinde kullanılan HGS kartı zorunluluktur.

 

Kimliğiniz ve sahibi olduğunuz araç ruhsatınızla, PTT şubelerine başvurarak cüzi bir ücret karşılığında HGS kartı alabilirsiniz. Başvuru yapan kişinin ruhsat sahibi olması gerekir.

 

HGS kartı 2 etiketten oluşur. Sarı etiket aracın ön camına yapıştırılır. Beyaz olan nüsha ise ruhsat belgesine yapıştırılır. Sarı olan etiket köprü ve otoyol gişelerinde ödemeniz gereken bedeli kayıt altına alır. Beyaz olan etiketin üzerinde yer alan seri numarası ile ödeme ya da bakiye sorgulama yapabilirsiniz.

 

HGS sorgulaması nasıl yapılır?

 

HGS kartına e-devlet üzerinden, PTT şubelerinden, PTT’nin internet sitesi üzerinden bakiye yüklemesi yapabilirsiniz. Tüm bu platformları bakiye ve ceza sorgulama için de kullanabilirsiniz.

 

İnternet üzerinden hgsmusteri.ptt.gov.tr adresi üzerinden bakiye sorgulama, bakiye yükleme ve ceza sorgulama işlemlerini yapmanız mümkündür.

 

HGS bakiyeniz için anlaşmalı bankalar aracılığıyla otomatik ödeme talimatı da vermek mümkündür. Bu şekilde olası bir bakiye yetersizliğinden ve zamanında ödenmeyen borçların yaratacağı sorunlardan kurtulmuş olursunuz.

 

E-devlet üzerinden sorgulama yaparken Hizmetler sekmesinden PTT Genel Müdürlüğü linkine tıklayarak “Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri Sorgulama” linkine ulaşabilir ve sorgulama yapabilirsiniz.

 

Bunların dışında 0 850 460 60 60 ya da 444 1 788 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak da tüm işlemlerinizi telefon üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

En çok Okunan Haberler

DUYURU

Bereket Tekafül Web Sitesi Yayında!

Bereket Katılım Sigorta ve Bereket Katılım Hayat web sitesi www.berekettekaful.com.tr yayında!

Devamını Oku